تبلیغات
اخبار هنر سینما - مطالب تیر 1392
 
اخبار هنر سینما
به امید موفقیت اخبار هنر سینما
 
 
فیلم سینمایی برف روی كاج ها به نویسندگی و كارگردانی «پیمان معادی» به موضوع اجتماعی وفاداری و خیانت در زندگی زوج ها در جامعه امروزین ایران می پردازد...

 
نخستین موضوعی كه در این فیلم جلب توجه می كند سیاه و سفید بودن فضای روایی قصه است. مشخص نیست كه كارگردان با چه هدفی فیلم را سیاه و سفید تولید كرده است. با اینكه موضوع خیانت در زندگی زناشویی و ناپایداری خانواده ها موضوعی مدرن بوده و بیشتر با جوامع امروزی گره خورده است، استفاده از قالب سیاه و سفید برای تولید فیلم تداعی كننده نوستالژی است. 
این نوستالژی می تواند به سینمای اولیه، فرهنگ های كهن و دنیای آغاز قرن بیستم مرتبط باشد. درحالیكه پدیده سقوط خانواده ها به دلیل خیانت و مسائلی از این دست مساله ای نو بوده كه هرچه به زمان حال نزدیكتر شویم شدت آن افزایش می یابد و می توان احتمال بالا داد كه در آینده بیش از امروز باشد. 
بنابراین سیاه و سفید بودن فیلم علیه محتوای آن عمل می كند و به اثر در بیان منظور كمكی نكرده است. ممكن است اینگونه مطرح شود كه استفاده از قالب سیاه و سفید برای به تصویر كشیدن فضای سرد روابط امروزی است،اما واقعیت این بوده كه این جنبه از اثر سیاه و سفید بودن فیلم خیلی كمتر از جنبه ایجاد حس نوستالژی آن است. ضمن اینكه استفاده فنی از رنگ ها برای توضیح فضای ناپایدار اجتماعی می توانست به درآمدن درام اثر كمك كند. 
فیلم برف روی كاج ها به شدت مشكل شخصیت پردازی داشته و اكثر افراد داستان تیپ هایی معمولی هستند كه بیننده هرگز نمی تواند با آنها ارتباط برقرار كرده و آنها را درك كند. آغاز فیلم با صحنه هایی كلید می خورد كه باید در كلیت فیلم جایگاهی داشته باشد. 
در حالیكه تنها شاهد دیالوگ ها و صحنه هایی هستیم كه پس از رونمایی از موضوع اصلی فیلم كه به خیانت علی (حسین پاكدل) به رویا (مهناز افشار) مربوط می شود فراموش شده و به بایگانی سپرده می شود. اگرچه بازی مهناز افشار قابل اعتناست، اما این بازی خوب هم به در آمدن شخصیت رویا كمكی نكرده است. ضمن اینكه شخصیت های اطراف آنها نیز مانند همسایه ها و دوست رویا یعنی مریم (ویشكا آسایش) رفتارهایی غیرقابل توضیح داشته و در ظاهرا قرار است تنها فضای فیلم را پر كنند. 
به نظر می رسد در موضوع پنهان كاری مریم كه از رابطه علی با شاگرد خصوصی رویا مطلع بوده و دوستش را مطلع نكرده است نوعی تعلیق تقلیدی وجود داشته باشد كه تماشاگر را غافلگیر و مجذوب نمی كند، چون با اصل موضوع فیلم به خوبی ادغام نمی شود. این ایراد البته به عدم درآمدن شخصیت مریم نیز مربوط می شود. 
استفاده افراطی و بدون توجیه از دوربین سردست در این فیلم نیز به چشم می خورد هرچند كه محمود كلاری فیلمبردار كاربلدی است، اما بدون شك خواست كارگردان را برآورده كرده است. موضوع فیلم ایجاب می كند كه كلوزآپ های دقیق و بازی زیرپوستی در آن به شدت استفاده شود. مهناز افشار در كارهای اخیرش نشان داده كه توانایی بازی زیرپوستی را دارد، اما این نیاز فیلم با تاب خوردن های دوربین در درون منزل و كوچه و خیابان برآورده نشده است. 
نریمان(صابر ابر) نیز به یك باره در فیلم ظاهر می شود و ظاهرا تنها وظیفه دارد وسیله تلافی كار علی در حق رویا و یا شروعی جدید برای رویا باشد. شخصیت نریمان نیز مانند دیگر شخصیت های فیلم در نیامده است. نریمان نه علاقه اش به موسیقی به نوع كارش می خورد و نه اینكه نمی داند در یك كنسرت باید چه لباسی بپوشد؛ با اینكه ظاهرا انسان هنرمند و یا حداقل هنردوستی است. دیالوگ های روشنفكرانه با كسی كه راننده مسافركش است جور در نمی آید و تماشاگر را بیش از آنكه مجذوب كند حیرت زده می كند. 
تعلیق دیگر فیلم می تواند به بازگشت علی مربوط باشد كه به دلیل نبود شخصیت پردازی و پر شدن فیلم با تیپ های مختلف، رفتن و بازگشتش توجیه پذیر نیست. تماشاگر به یك باره با علی روبه رو می شود كه در گوشه ای ایستاده و از رویا می خواهد تا او را ببخشد. تماشاگر با دیدن علی و تلاش او برای بازگشت احساس نشاط و امید نمی كند و هنگامی كه رویا به علی از رابطه جدیدش می گوید نیز ناراحت و ناامید نمی شود. زیرا تماشاگر، تماشاگر باقی مانده است و هرگز با درام فیلم همراه نمی شود. 
نوع مطلب : نقد فیلم ایرانی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 23 تیر 1392 :: نویسنده : آراز 1375(مدیریت وبلاگ)
فیلم سینمایی «جنگ جهانی زد» به كارگردانی «مارك فورستر» كه كمتر از دو هفته اكران جهانی خود را آغاز كرده، نام شش كمپانی هالیوودی شامل «همیسفیر مدیا»، «جی كی فیلمز»، «آپاراتوس پروداكشنز»، «پلان بی اینترتینمنت» و «كاپتال لاتینا پیكچرز» و «پارامونت پیكچرز» را به عنوان تهیه كننده پشت سر خود می بیند. 
این اثر سینمایی كه به خاطر صحنه های بیش از حد خشن، تماشای آن برای افراد زیر ۱۸ ممنوع شده، با بودجه ۱۹۰ میلیون دلاری و ۷۰ میلیون دلار تبلیغات (در مجموع ۲۶۰ میلیون دلار هزینه تولید) طی ۱۴ روز اكران جهان به فروشی معادل ۱۳۶ میلیون دلار تا به امروز دست یافته است. 
این فیلم در گونه «وحشت» و با بهره بردن از شخصیت «زامبی» ها - مرده های متحرك آدم خوار - در گام نخست چیزی بیشتر از یك فیلم تجاری در گونه مهیج نیست، اما با روند پیگیری داستان، ماجرا از آنچه در سطح روایت می شود فراتر می رود. 

** استحاله فلسطینی ها به «زامبی» ها و مساله ای به نام دیوار حائل 
در این فیلم نشان داده می شود كه ویروس «زامبی» ها از یك كودك چینی به یك فرد فلسطینی منتقل می شود و در فاصله كوتاهی(آنچنانكه در ذات خط روایی داستان این آثار محتمل است) تعداد زیادی از فلسطینی ها به «زامبی» بدل می شوند و در ادامه برای پیدا كردن طعمه های انسانی به علت كم شدن فلسطینی ها به سمت دیوار حائل و مرز جدا كننده اراضی اشغالی و سرزمین غصب شده فلسطینی ها (بیت المقدس) حمله می برند. 
در این لحظه دوربین با یك نمای «هلی شات» (نمای وسیعی كه توسط هلی كوپتر در حال پرواز گرفته می شود) نشان می دهد كه اسراییلی ها (صهیونیست ها) در پشت دیوار حائل مشغول دعا خواندن برای دور شدن از این آسیب هستند و در آن سو فلسطینی های «زامبی» شده برای كشتار وخوردن اسراییلی ها در صدد عبور از دیوار حائل هستند. 
در حقیقت این فیلم در یك روایت ساده، اسراییلی های غاصب را مردمانی بی گناه نشان می دهد كه در «اورشلیم» امنیت جانی ندارند و حیات آنها در خطر حمله فلسطینیانی است كه بدل به «زامبی» شده اند. 
ناگفته پیداست این روایت داستانی بار دیگر نشان دهنده موج جدید تولید آثار سینمایی در راستای سیاست «اسلام هراسی» غربی ها و زبان مروج این فرهنگ نادرست یا همان ماشین عظیم رویاپردازی هالیوود است. 
مساله مهمتر آنكه ناجی اسراییلی ها در این فیلم ضد قهرمان پرور(آنتاگونیستی)، قهرمانی (پروتاگونیستی) سفید پوست، چشم آبی با چهره ای جذاب (از حیث ریختارشناسی) است كه ایفای این نقش برعهده «براد پیت» سوپراستار سینمای هالیوود واگذار شده؛ هر چند او در این زمینه موفق می شود اما فیلم در ادامه نشان می دهد كه فلسطینیان زامبی شده برای پیدا كردن طعمه های خود به مسلمانان پاكستان و در ادامه به ایران حمله می كنند. 
این فیلم در انتها با حركت فوج فوج زامبی های فلسطینی، پاكستانی و ایرانی به سمت جلو به پایان می رسد و نشان می دهد كه علاوه بر آنكه این فیلم از گونه آثار دنباله سازی شده خواهد بود، با این شعار كه موج خطر مسلمان برای نابودی جهان در حال حركت هستند به پایان قسمت نخست خود می رسد. 

** بازی دو سر باخت هالیوود و ورود به مساله آخرالزمانی 
نگاه اسلام هراسی در تولیدات سینمای هالیوود بیش از دو دهه است كه با جدیت تمام در حال پیگیری و توسعه یافتن است و در این زمینه مساله مهم آنكه اسلامی كه فیلم های غربی به بازتاب آن می پردازد نه تنها كوچكترین قرابتی به مبانی متعالی و ناب این دین مبین، هدایتگر، جوینده صلح و آرامش ندارد كه در مقابل این تعریف ها قرار می گیرد و در این میان هالیوود را وارد بازی خطرناكی می كند كه این بار در آن قصد دارد تا پیروان ادیان الهی را به عنوان نیروهای متخاصم رو در روی یكدیگر قرار دهد. 
رویكرد صهیونیست - مسیحیت جاری در تفكر كمپانی های هالیوودی كه مستقیما بودجه خود را از لابی های پرقدرت صهیونیستی فعال در كاخ سفید دریافت می كنند و در حقیقت ابزاری برای به عینیت رساندن اتاق فكر سران آمریكا و رژیم صهیونیستی در مواجه با كشورهای پیرو فلسفه مقاوت و ایستادگی در برابر ظالمان، چپاولگران و استعمارگران هستند، مساله ای است كه طی ۲۰ سال اخیر با سرعت و شدت فراوانی رو به حركت است و در این میان جنس تولیدات سینمایی آمریكا برای بازتاب تفكرات اربابان صهیونیستی خود با شتاب بالایی در حال توسعه است. 
رو در رو قرار دادن ادیان و پیروان آنها جدیدترین اهرم معاندان و مخالفت با افرادی است كه با مقاومت و پیام ایستادگی در برابر مطامع غربی ها و نیات سودجویانه و چپاولگرانه آنها قرار گرفته اند كه اینبار تجلی این جنس از تولیدات سینمای را در «جنگ جهانی زد» شاهد هستیم. 
تبدیل كردن مسلمانان به «زامبی» ها اولین بار نیست كه در سینمای هالیوود صورت می گیرد، چه آنكه درست یك سال بعد از كشته شدن «اسامه بن لادن» رهبر گروه تروریستی القاعده توسط ارتش آمریكا و سپردن جسد سوخته وی به اقیانوس، فیلمی به نام «اوسامبی» (Osombie) ساخته شد كه در عنوان آن دو لغت «اسامه» و «زامبی» به عاریت گرفته شده است. 
در ذیل این فیلم كه در آن نشان داده می شد «بن لادن» این بار در قامت یك زامبی از بطن اقیانوس دوباره زنده می شود و به جهان باز می گردد تا اعمال تروریستی خود را از سر گیرد عبارتی با این عنوان «د اكسس آف اویل دد» (The Axis of Evil Dead) به معنای «مرگ محور شرارت» نوشته شده بود كه با محتوای اصلی این فیلم ۱۸۰ درجه مغایرت داشت. 
در این فیلم نه تنها نشان داده نمی شد كه «محور شرارت» - بن لادن - مرده است بلكه نشان می دهد وی با قدرت بیشتر باز می گردد و با تبدیل كردن مسلمانان به «زامبی» ها، ارتش بزرگی را برای نابودی آمریكا و اسراییل تشكیل می دهد. 

** سكوت مسلمانان در قبال تولید این آثار 
در میان این شكل آشكار توهین مستقیم بنگاه های امر بر هالیوودی از ازبابان صهیونیست خود، متاسفانه كشورهای مسلمان نیز سكوت اختیار كرده اند و كمتر به شكل مستقیم در برابر رویكرد «اسلام هراسی» صرف آمریكایی ها واكنش نشان داده اند. 
نكته حائز اهمیت آنكه در این بین شاهد تولید آثار فاخر و مبتنی بر استاندارهای جهانی برای اكران عمومی در شكل بین المللی از سوی كشورهای مسلمان و صاحب سینمای نیز نیستیم تا بتوانیم حقیقت و واقعیت اسلام ناب را به آنها معرفی كنیم و دست آمریكا و اربابان صهیونیستی آنها را درباره مخاطبان جهانی این دست از فیلم ها رو كنیم. 
هرچند طی چند سال اخیر شاهد تولید پروژه های فاخر سینمایی در كشور بوده ایم، اما سووال اصلی اینجاست در این شرایط كه فیلم هایی چون «جنگ جهانی زد» و «۳۰۰ شماره دو» اكران شده اند و یا در صف اكران قرار دارند، آیا تولید آثاری چون «لاله» برای نشان دادن زندگی دختر راننده ایرانی تا چه حد می تواند در تقابل با «جنگ نرم» حائز اهمیت باشد؟ 
                                                                                                                                   منبع: ایرنا
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پارک ژوراسیک 4

TARZAN

RUSH

RUNNER
RUNNER
نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


5-World War Z
کارگردان:Marc Forster
بازیگران:
Brad Pitt
Mireille Enos
James Badge Dale
Matthew Fox
شرکت توزیع کننده:Paramount Pictures
تاریخ اکران:June 21, 2013
امتیاز:10/7.3
رتبه هفته قبل:3
تعداد هفته ها:3
فروش این هفته:$18.2M
فروش کل:$159M


4-Monsters University
کارگردان: Dan Scanlon
صدا پیشگان:
Billy Crystal
John Goodman
Steve Buscemi
شرکت توزیع کننده:Walt Disney Studios Motion Pictures
تاریخ اکران:June 14, 2013
امتیاز:10/7.8
رتبه هفته قبل:1
تعداد هفته ها:3
فروش این هفته:$19.6M
فروش کل:$216M


3-The Heat
کارگردان:Paul Feig
بازیگران:
Sandra Bullock
Melissa McCarthy
شرکت توزیع کننده:20th Century Fox
تاریخ اکران:June 28, 2013
امتیاز:10/7.1
رتبه هفته قبل:2
تعداد هفته ها:2
فروش این هفته:$25M
فروش کل:$86.4M


2-The Lone Ranger
کارگردان:Gore Verbinski
بازیگران:
Johnny Depp
Armie Hammer
Tom Wilkinson
William Fichtner
Barry Pepper
James Badge Dale
Helena Bonham Carter
شرکت توزیع کننده:Walt Disney Studios Motion Pictures
تاریخ اکران:July 3, 2013
امتیاز:10/6.8
رتبه هفته قبل:-
تعداد هفته ها:1
فروش این هفته:$29.4M
فروش کل:$29.4M


1-Despicable Me 2
کارگردان: Pierre Coffin
صدا پیشگان:
Steve Carell
Kristen Wiig
Benjamin Bratt
Miranda Cosgrove
Russell Brand
Steve Coogan
Ken Jeong
شرکت توزیع کننده:
Universal Pictures
تاریخ اکران:July 3, 2013
امتیاز:10/7.9
رتبه هفته قبل:-
تعداد هفته ها:1
فروش این هفته:$82.5M
فروش کل:$82.5M
نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :حجم:25MB

زمان:2:09

هاست:mediafire

کیفیت:480p

نوع مطلب : تریلرها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


تهیه کننده انیمیشن موفق "تد جونز:جستجو گر گمشده" به صورت رسمی تایید کرد قسمت دوم این انیمیشن در سال 2014 به اکران عمومی خواهد رسید.قسمت اول این فیلم با هزنیه 5میلیون یورو ساخته شد و فقط در اسپانیا حدود 10 میلیون یورو فروش کرد.
انریک گاتو کارگردان و نویسنده این انیمیشن است ور حال حاضر روی فیلمنامه قسمت دوم کار میکند و هنوز کوچک ترین نکته ای در مورد فیلنامه قسمت دوم را فاش نکرده است.
قسمت اول فیلم در تاریخ  31 August 2012 به اکران در آمد که با استقبال خوبی از طرف تماشاگران اسپانیایی مواجه شد.
نمایش این فیلم در کشور های ارو پایی نیز موفق بود.
منتقدان نیز این انیمیشن را پسندیده اند.
منتقدان انتظار دارند با موفقیت انیمیشن "تد جونز:جستجو گر گمشده"تولید انیمیشن های سینمایی در اسپانیا بیشتر شود.

نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


«گلی گیلنهال»، هنرپیشه‌ی زن فیلم «عجیب‌تر از داستان» در سریالی انگلیسی بازی می‌کند.

 «گیلنهال»، بازیگر هالیوودی قرار است در سریال جاسوسی «زن محترم» محصول شبکه‌ بی‌بی‌سی ایفای نقش کند.

این بازیگر در تریلر جدید شبکه‌ دولتی انگلیس نقش دختر یک دلال اسلحه را بر عهده گرفته که تبدیل به تاجری موفق می‌شود.

این سریال هفت قسمتی با پیش‌زمینه‌ جنگ رژیم‌صهیونیستی علیه فلسطین ساخته می‌شود و قرار است سال آینده‌ میلادی به روی آنتن برود. «گیلنهال» برای ایفای نقش «نسا اشتاین» اشتیاق خود را ابراز کرده و گفته است برای شروع فیلمبرداری لحظه شماری می‌کند.

«هوگو بلیک»، برنده جایزه بافتا برای کارگردانی سریال «خط سایه» نگارش فیلمنامه‌ی «زن محترم» را به دست دارد.


به گزارش هالیوود ریپورتر،‌ فیلمبرداری این سریال جاسوسی از ماه جاری میلادی در لندن آغاز می‌شود. گیلنهال در سال 2009 برای بازی در نقش مکمل زن «قلب دیوانه» نامزد جایزه‌ی اسکار شد.                                                                      

                                                                                                                                    منبع:ایسنا

نوع مطلب : اخبار تلویزیون جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


اولین فیلم ترمیناتور از یك سه گانه سال 2015  به اكران در خواهد آمد...فعلا حضور هیچ بازیگری در این فیلم مشخص نشده است اما آرنولد شوارتزنگر اعلام كرده است كه در این فیلم بازی خواهد كرد. اما او فعلا قرار دادی مبنی بر بازی در فیلم ترمیناتور 5 امضا نكرده است.شوارتزنگر همچنین تریلر اکشن «خرابکاری» با عنوان قبلی «10» را در مرحله پس از تولید دارد که 24 ژانویه 2014 اکران می‌شود. فیلم «نقشه فرار» (با عنوان قبلی «مقبره») با بازی او هم 18 اکتبر امسال به نمایش درمی‌آید.
نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


فیلم سینمایی نوح به كارگردانی دارن آرونوفسكی 28 مارس 2014 در سینماهای جهان به اكران در خواهد آمد...فیلم نوح سال گذشته تصویر برداری شد و الان در حال آماده سازی می باشد.در این فیلم راسل كرو در نقش نوح بازی می كند واز دیگر بازیگران نیز میتوان به اما واتسن - لوگان لرمن - آنوتنی هاپكینز - ری وینستون و ... اشاره كرد.

آرونوفسکی سال 2008 با فیلم «کشتی‌گیر» جایزه شیر طلای جشنواره ونیز را دریافت کرد. «قوی سیاه» ‌فیلم قبلی او جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را برای ناتالی پورتمن به همراه داشت.


نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


مدیر شبكه دوسیما تاكید كرد كه كلاه قرمزی در تمامی اعیاد سال 92 و همچنین نوروز 1393 برنامه خواهد داشت...همچنین علی بخشی زاده در مورد سریال های آماده پخش نیز گفت: در ماه رمضان سریال خروس پخش می شود و پس از اتمام ماه رمضان از اواسط مرداد تا اوایل مهر ماه سریال خارجی رازهای میدسامر پخش خواهد شد و سپس از اوایل مهرماه سریال ایرانی خانه ای روی تپه و بعد از آن نیز سریال ایرانی همه ی بچه های ما به روی آنتن شبكه ی دوسیما خواهد رفت.همچنین در مورد سریال ماه محرم نیز گفت: برای این ماه یك سریال 30 قسمتی در حال نگارش است كه نام آن از بین دو گزینه سالار و آب و خاك انتخاب خواهد شد.
نوع مطلب : اخبار تلویزیون ایران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 10 تیر 1392 :: نویسنده : آراز 1375(مدیریت وبلاگ)
قسمت دوم فیلم سینمایی هابیت با عنوان هابیت:ویرانی اسماگ 13 دسامبر 2013 به روی پرده ی سینماهای جهان خواهد رفت...


در «هابیت: ویرانی اسموگ»، دورف‌ها، بیلبو و گندالف با موفقیت از کوه‌های میستی فرار کرده‌اند و بیلبو حلقه را به دست آورده است. آن‌ها باید به سفر خود ادامه بدهند تا کوه آبا و اجدادی خود از اسموگِ اژدها پس بگیرند.


در این قسمت از فیلم هابیت یان مك كلن - اورلاندو بلوم - اندی سركیس - اونجلین لی لی - كریستوفر لی و كیت بلانشت به ایفای نقش می پردازند.


قسمت سوم از فیلم هابیت در تاریخ 17 دسمابر 2014 روی پرده ی سینماهای جهان خواهد رفت.نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 9 تیر 1392 :: نویسنده : آراز 1375(مدیریت وبلاگ)

فیلم سینمایی «گذشته» به کارگردانی اصغر فرهادی تصویری تکان دهنده از جامعه اروپایی، زوال اخلاق و قحطی محبت مقابل چشم مخاطب قرار می‌دهد.

قصه فیلم تازه اصغر فرهادی در پاریس می گذرد، پاریسی باران خورده و خسته که حتی یک نما از برج ایفل ندارد، آنچه از پاریس در ذهن ما است و در «گذشته» به وضوح می‌بینیم، تفاوت های فراوان دارد و شاید اگر چند کافه کوچکی که در فیلم می بینیم، نبود می شد حس کرد قصه در هر جای جهان می گذرد. قصه ای که یک بخشش را مردی ایرانی (احمد- علی مصفا) تشکیل می دهد، بخش دیگرش را ماری آرژانتینی تبار (برنیس بژو)، قطعه‌هایی را سمیر عرب (طاهر رحیم)، تکه هایی را همسر فرانسوی سمیر و … هر کدام از شخصیت ها به گوشه ای از جهان تعلق دارند و در این درام تلخ و تکان دهنده هریک جایگاهی را به خود اختصاص داده اند.

«گذشته» تم مورد علاقه فرهادی را دارد، تغییر فضای قصه از ایران به شهری پرزرق و برق در اروپا باعث نشده جهان بینی فیلمساز تغییر کند، او در پاریس هم از زوال اخلاق و سست شدن ارزش های خانوادگی صحبت می کند، از پیوندهایی که گسسته شده، ریشه هایی که بریده شده و هویتی که دیگر نیست. تلاش احمد برای دوباره وصل شدن به پاریس به گفته دوستش شهریار (بابک کریمی) قطعا به سرانجام نمی‌رسد چرا که احمد متعلق به جایی دیگراست، همیشه مسافری که تنها می تواند در سرزمین مادری آرامش بیابد.

شاید یکی از دلایل مشکلات آدم‌های فیلم را بتوان همین دوری از اصل و هویت دانست. جدا از گسستی که این شخصیت ها از خانواده دارند، از کشورشان هم دورند و کشور تنها یک محدود جغرافیایی نیست که گذشته، هویت و ریشه های یک انسان است.

در برزخی که ماری، سمیر، احمد، لوسی و حتی فواد در آن گرفتارند، در این قحطی محبت و عشق هر کس به دنبال پناهگاه می‌گردد، لوسی برای آنکه خانواده و مادرش را داشته باشد می کوشد آرامش ظاهری زندگی سمیر و همسرش را بهم بزند. حضور احمد برای زندگی ماری و سمیر تهدید است و سمیر و ماری پیشتر برای رسیدن به آرامش رابطه ای را شروع کرده اند که به نقطه پایان رسیده است.

رجعت مرد به سوی همسری که در کما است و تلاش برای احیای عشق از دست رفته، تنهایی آدم ها در جهان مدرن را موکد می کند. جهانی که در آن با وجود همه آنچه برای زندگی آرام وجود دارد، هیچ کس خوشبخت نیست. فراموش کردن گذشته، رد شدن از خاطره ها، اشتباهها، دست شستن از رویاها و تن دادن به تقدیر و سرنوشت هم تلخی این تنهایی و تیرگی روز افزون را بیشتر می کند.

«گذشته» شباهت هایی آشکار با «جدایی نادر از سیمین»، «درباره الی» و «چهارشنبه سوری» دارد، فرهادی تماشاگر را بازی می دهد و او را درگیر روابط و شخصیت‌هایی می کند که هر یک قابلیت پنهان کردن بخشی از واقعیت اطراف خود را دارند، احمد تنها شخصیت فیلم است که اشتباه نمی‌کند، به عنوان مسافری که از شرق آمده روی خانواده از هم پاشیده ماری تاثیر می گذارد، تلاش می کند با منطق و آرامش بحران را کمرنگ کند و البته در نهایت حضور او ناخواسته ماجرای زندگی ماری و سمیر را به نقطه غریبی می رساند.

«گذشته» با وجود طولانی بودن تماشاگر را خسته نمی کند، ضرباهنگی که فرهادی انتخاب کرده با ریتم درونی قصه همسو است. با سردی و رکودی که بر زندگی شخصیت ها حاکم است، بر زندگی رو به زوالی که بر خانه آشفته ماری جاری است و مگر می شود در این جهان تاریک و برزخ آزاردهنده از امید و شور صحبت کرد. هیچ یک از روابط فیلم، جز رابطه احمد و لوسی، فواد و لئا گرم، توام با محبت و عاطفی نیست.

بعضی از منتقدان اصغر فرهادی را پیش از این به سیاهنمایی متهم می‌کردند، به این که سینمای او و بعضی دیگر از فیلمسازان همنسلش دروغ و خیانت را ترویج می کند و از فرهنگ ایرانی تصویری توهین‌آمیز و همراه با اغراق برای مخاطب غربی می‌سازد. با این بهانه‌ها و با این نگاه می توان فرهادی را متهم کرد که حالا و در قلب اروپا درباره زندگی غربی سیاهنمایی کرده و از پاریس زیبا فقط ساختمان‌های کهنه و آدم‌های شکست خورده نشانمان داده. به گواهی «گذشته» دیگر می شود مطمئن شد که فرهادی فیلمسازی است با امضای خودش، با جهان بینی خاصی که متاثر از دیگران، حمایت جشنواره‌ها یا جایزه‌های داخلی نیست. می توان این جهان را دوست داشت، می‌توان با آن ارتباط برقرار نکرد، اما نمی توان به سادگی از پیچیدگی‌ها و نمایش حقایق آشکار و پنهانی که فرهادی برایمان عیان می کند چشم پوشید.

نوع مطلب : نقد فیلم ایرانی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


فیلم جدیت در خیابان نورث گانسن با بازی لئوناردو دی كاپریو و جمی فاكس ساخته خواهد شد...


داستان درباره یک کارآگاه مغضوب است که به شهری در میزوری منتقل می‌شود، جایی که با یک افسر بی‌آبروشده دیگر همکار می‌شود تا با جنایتکاران مبارزه کنند. 

این همکاری زمانی شکل می‌گیرد که پلیس‌های شهر یکی پس از دیگری به شکلی مشابه به قتل می‌رسند و آن‌ها را به این فکر می‌اندازد که یک نفر جنگ با مقامات محلی را آغاز کرده است. 

زاهلر فیلمنامه «جدیت در خیابان نورث گانسن» را می‌نویسد و دی‌کاپریو و جنیفر دیویسن همکار تهیه‌کننده‌اش در شرکت آپیان وی، پروژه را تهیه می‌کنند.

دی‌کاپریو و فاکس پارسال در فیلم «جانگو آزاد شده» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو همکاری کردند.

دی‌کاپریو فیلم «گرگ وال استریت» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی را آماده نمایش دارد.


نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 9 تیر 1392 :: نویسنده : آراز 1375(مدیریت وبلاگ)
فیلم سینمایی یك مرد یك شهر ساخته ی حسن هدایت بزودی اكران می شود...در این فیلم سینمایی احمد نجفی - زیبا بروفه - بهرام ابراهیمی - پریناز ایزدیار و ... بازی كرده اند. این فیلم 4 سال قبل ساخته شده است و نام قبلی این فیلم نیز بازی خطرناك بوده است...
آخرین فیلم حسن هدایت ناسپاس بود كه چند سال پیش به اكران در آمده بود.


نوع مطلب : اخبار سینمای ایران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


فیلم سینمایی پالایش كه به تازگی اكران شده است صاحب قسمت دوم نیز خواهد شد...


این فیلم سینمایی در سینماهای آمریكای شمالی تا كنون توانسته حدود 60 میلیون دلار فروش داشته باشد در صورتیكه بودجه برای تولید این كار فقط 3 میلیون دلار بوده كه باعث شده این فیلم لقب یك كار پر فروش را بگیرد كه تقریبا 20 برابر بودجه ی خود فروش داشته است.به همین علت پر فروش شدن این فیلم تهیه كنندگان آن اعلام كرده اند كه فیلم پالایش 2 نیز ساخته خواهد شد.فیلم پالایش 1 با بازی بازیگرانی چون اتان هاوك و لنا هیدی ساخته شده است و در مورد شبی است كه در آن شب به مدت 12 ساعت تمام جرم و جنایت ها قانونی می باشند و هر كس میتواند هركاری كه میخواهد را انجام دهد.نوع مطلب : اخبار سینمای جهان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 2 )    1   2   
درباره وبلاگ


من امیدوارم با کمک الهی بتوانم در این سایت خبرهای ایران و جهان را در مورد هنر سینما و تلویزیون به خدمتتان ارائه نمایم.

مدیر وبلاگ : آراز 1375(مدیریت وبلاگ)
[cb:blog_category_name]
نظرسنجی
بهترین سریال ایرانی تلویزیون در فروردین و اردیبهشت 1392


بهترین سریال ایرانی تلویزیون در فروردین و اردیبهشت 1392


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :